kablolu alarm sisteminde kablo kesilirse ne olur

Soru

Merhaba: alarm sistemlerinizi inceleme imkanı buldum kablolu ve kablosuz alarm sistemleriniz mevcut. kablolu alarm sistemleri fiyatları biraz daha uygun gibi, zaten pil derdi uğraşmak istemediğimiz için kablolu alarm paneli seti düşünmekteyiz.

Alarm sisteminde dışarıdan kablo kesilirse ne olur, alarm nasıl bir tepki vermektedir. yok sa tamamen devre dışımı kalır. bu konuda bilgi alabilirmiyim.

Murat Çanakçı

Çözüldü 0
Gizli Kullanıcı 12 ay 1 Cevap 262 görüntülenme 2

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar: Öncelikle vakit ayırıp böylesi önemli bir konuyu açtığınız için teşekkür ederiz.

  Bilginiz üzere alarm sistemlerinde yaygın olarak kablolu sistemler daha çok tercih edilmektedir. Kablolu alarm setleri, en güvenilir ve ekonomik alarm panelleri arasında yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda özellikle dekorasyondan kaynaklı veya kablo çekilemeyen yerlerde kablosuz alarm sistemleri opsiyonel olarak tercih edilebilmektedir. Desi alarm sisteminin ev ve işyerleri için ürettiği bütün hırsız alarm sistemleri panelleri kablolu ve kablosuz dedektörleri desteklemektedir. Yani kablolu bir alarm panelini satın almanız durumunda, isterseniz kablosuz RF dedektörleri sisteminize ilave edebilir olmaktadır.

  Alarm paneli ve dedektörler ile siren arasında kablo vasıtası ile ilgili alarm elamanları, enerji ihtiyacı ve alarm sinyallerinin dolaşımı sağlar. Sinyallerin kesilmesi durumunda alarm tetik alır. Sinyaller sürekli hareket halinde devamlı olmaktadır, hattın kesilmesi sistemi tetikler. Alarm sistemleri düz kontak yerine ters kontak sistemi ile çalışmaktadır. Sisteme uygulanan sabotaj durumunda alarm sistemi harekete geçmektedir.

  Alarm kablosu kesildiğinde ne olur sorusuna dilerseniz netlik kazandıralım. Sistemin nasıl çalıştığını, teknik özelikleri ve sabotajlara karşı koruma yapısının anlaşılması gereken birkaç husus bulunmaktadır.

  Alarm sistemleri ters tetik ile çalıştığını söylemiştik peki ters ve düz (normal) tetik ne demektir?
  Düz (Normal) tetik, iki iletken ucun birbirine temas etmesi sonucu devrenin tamamlanması ve devreye bağlanan elemanı konumuna göre harekete geçmesi olarak özetlenebilir.

  Örnek vermek gerekirse; Düz tetikleme evinizin lambasını kontrol ettiğiniz elektrik anahtarı gibi bağlantı ve çalışma şekline sahip sistemlerdir. Evinizin içindeki bütün elektrik aydınlatmaları ve elektrik ile çalışan bütün cihazların açma, kapama işlemi bu şekilde oluşmaktadır.

  Alarm sisteminde bu tetikleme işlemi ters oranda çalışır. Yani alarm sinyali sürekli hat üzerinde dolaşır, Kabloda herhangi bir kopma veya kesilme durumunda yada ilgili dedektör alarm verdiğinde bu hat kesilir ve alarm paneli tetiklenir. Kablo kesilmesi sonucu sinyal kopukluğu sürekli meydana geldiği için alarm sistemi kesinlikle susturulamaz, Genelde hırsızlar bu durumu bilir ve kesinlikle alarm sistemine müdahaleye kalkışmazlar.

  Neredeyse bütün alarm sistemlerinde ikinci bir önlem olarak sabotaj koruması bulunmaktadır. Sabotaj koruması ek bir tedbir. Kablolama sisteminde ve alarm paneli kapağında, dış siren kapağında bulunan bu koruma sistemi dışarıdan oluşabilecek başka türlü bir müdahaleye karşı güvenlik sistemini korumaya alır.

  Diğer bir koruma sistemi de akü sistemidir. Bazı modellerde tek akü sistemi, bazı modellerde çift akü sistemi bulunmaktadır. Bu aküler elektrik kesintilerinde otomatik devreye girer ve uzun bir müddet elektriksiz ortamda alarm sisteminin çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bu aküler kablo kesilmelerinde enerji olmasa bile alarm sistemini aktif ve çalışır durumda tutar, yani sisteme zarar vermeye kalkışıldığında elektrik olmasa bile hala mekan güvenliği kusursuz olarak devam eder.

  Sorunuza yeterince açıklık getirdiğimi düşünmekteyim. Alarm sistemleri hakkında daha fazla bilgi için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  Mutlu huzurlu güvenli bir hayat dileği ile hoşça kalın.

  En iyi cevap

Bir Cevap Yaz

Gözat
Gözat