Neden bazı alarm elektrik kesilince çalmaya başlıyor

Soru

Merhaba evimizde 2 yıldır desi alarm sistemi kullanmaktayız, herhangi bir şekilde bu zamana kadar sıkıntı olmadı, gayet memnunum ama dikkatimi çeken birşey oldu, bunu size sormak istedim. Bazı işyerlerinde elektrik kesildiğinde hemen alarm sistemi çalmaya başlıyor, bizimde böyle birşey başımıza gelir diye çok korkuyorum, neden elektrik kesintisinde alarm çalar ki.

Çözüldü 0
Gizli Kullanıcı 12 ay 1 Cevap 244 görüntülenme 1

Cevap ( 1 )

 1. Merhabalar:

  Öncelikle bu soru için teşekkür ediyoruz. En çok rastlanan ve alarm sistemine kuşku ile bakılmasını sağlayan bir durumdur.

  Elektrik kesintisinde alarm sistemi neden çalar sorusuna cevap olarak biraz teknik bir kaç detayı açıklamamız gerekir

  Alarm sistemi normal şartlarda elektrik ortamlarda 24/48 saat arası çalışabilmektedir. Elektriksiz ortamda alarmın çalışa bilmesini sağlayan sistem dahili ve harici akü sistemidir. Bu sistem sürekli şarj halinde olmakta, enerji kesintisi halinde bu sistem otomatik olarak devreye girmektedir.

  Alarm sistemlerinde dahili ve harici kuru şarj bakım gerektirmeyen 12 volt 4.5 veya 7 amperlik aküler kullanılmaktadır. Bu akülerin belirlenmiş kullanım ömürleri vardır. Avrupa ve dünya standartlarında ortalama olarak kullanım ömrü maksimum 2 yıl olarak belirlenmiştir. Bu zamana zarfı içerisinde mutlaka alarm paneli aküleri değişmelidir.

  Sorunuzun cevabına dönersek: Zamanında değiştirmeyen akülerden kaynaklı, dengesiz akım meydana gelmektedir. Alarm paneli bu durumu, alarm sistemine sabotaj olarak algılayabilir yada alarm sistemi panelinde hataya sebep olabilir. Aslında bu duruma hata demekte yanlış olabilir, zira sisteminin kendi güvenlik sistemi olarak kabul edebiliriz. Alarm paneli sistemin sağlıksız bir çalışma içinde olduğunu veya sistem gereksimlerinde dengesizlik olduğunu size yada çevredeki insanlara bunu sesli uyarı olarak beyan eder. Önleminin bir an önce alınmasını sağlar. Şunu net söylemek gerekirse genellikle karşılaştığınız elektrik kesintisinde öten alarm sistemleri %99 luk kısmı çok uzun zaman zarfı içinde akü bakımının yapılmadığından kaynaklan bir problemdir.

  Alarm sisteminin bakımı nasıl olur; Alarm sistemleri elektronik devre, kablo ve akülerden oluşan bir cihaz bütünüdür. Elektronik devre veya kablolama bu yaşanan sıkıntıya sebep olmaz. Alarm panelindeki akülerin üretici firmanın orijinal Avrupa ve TSE standartlarına aküler ile yetkili servisi tarafından değiştirilmesi yeterli olacaktır.

  Umarım sorunuza yeterince açıklayıcı cevap verebilmişizdir. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizi iletişim sayfamızdaki numaralarımızdan bizi arayın.

  En iyi cevap

Bir Cevap Yaz

Gözat
Gözat